Godziny otwarcia: Pn-Czw 8:00 do 17:00 Pt 8:00 do 15:00
Podkategorie
Badania dowodzą, że aż w 90% przypadków woda ze studni nie spełnia wymagań stawianych wodzie do spożycia. Największym i najczęstszym problemem jest bakteriologiczne skażenie wody przez ścieki pochodzenia bytowo-gospodarczego. Ponadto wodę należy badać, gdy jest mętna, smak wydaje Ci się dziwny, ma nieprzyjemny zapach, pozostawia rdzawe ślady na przyborach sanitarnych lub praniu, pozostawia szary lub biały nalot na armaturze, lub naczyniach, po powodzi lub zalaniu studni, jeśli z wody stale korzystają dzieci, osoby starsze lub o obniżonej odporności.
Każda osoba, która korzysta z wody z własnego ujęcia i ma założoną stację uzdatniania wody w swoim domu lub firmie, powinna regularnie kontrolować jakość wody płynącej w kranach. Tylko akredytowana laboratoryjna analiz da wiarygodne wyniki i wiedzę na temat stanu jakości wody. W kategorii tej znajdują się także badania, które należy wykonać, chcąc dobrać odpowiedni system uzdatniania wody- stację uzdatniania wody.
Korzystanie z własnego ujęcia wody wiąże się z obowiązkami kontrolowania jakości wody. Należy badać wodę studzienną pod względem fizykochemicznym i bakteriologicznym. Nawet jeśli nie zauważamy problemu gołym okiem, woda ze studni może zawierać zbyt duże zawartości: żelaza, manganu, amoniaku, siarkowodoru, związków organicznych, azotanów, zbyt w...
Korzystanie z własnego ujęcia wody wiąże się z obowiązkami kontrolowania jakości wody. Należy badać wodę studzienną pod względem fizykochemicznym i bakteriologicznym. Nawet jeśli nie zauważamy problemu gołym okiem, woda ze studni może zawierać zbyt duże zawartości: żelaza, manganu, amoniaku, siarkowodoru, związków organicznych, azotanów, zbyt wysoki stopień twardości oraz może być skażona różnego rodzaju niebezpiecznymi dla zdrowia bakteriami.