Godziny otwarcia: Pn-Czw 8:00 do 17:00 Pt 8:00 do 15:00
1. Wybierz interesujące Cię badanie.
2. Uzupełnij dodatkowe informacje:
a) wybierz matrycę
wada surowa- jest to woda nieuzdatniona, niepoddana żadnym procesom uzdatniania. Woda surowa może mieć cechy wody pitnej, ale też może być zanieczyszczona antropologicznie lub geologicznie i nie mieć takich cech.
woda uzdatniona- to woda oczyszczona ze szkodliwych i niepożądanych substancji. Po oczyszczeniu rozprowadza się ją do odbiorców za pomocą systemów wodociągowych.
woda surowa- jest to woda nieuzdatniona, nie poddana żadnym procesom uzdatniania. Woda surowa może mieć cechy wody pitnej, ale też może być zanieczyszczona antropologicznie lub geologicznie.
woda powierzchniowa- jest to woda występująca na powierzchni ziemi, jest łatwa do bezpośredniego ujęcia. Wodami powierzchniowymi są m.in. jeziora, rzeki, kanały, zbiorniki zaporowe itp. Rozróżniamy wody powierzchniowe stojące, wody powierzchniowe płynące oraz kąpieliska i miejsca wykorzystywane do kąpieli.
woda basenowa- jest to woda na pływalniach, w tym woda doprowadzana na pływalnię. Powinna ona spełniać wymagania mikrobiologiczne i fizykochemiczne zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach.
woda mineralna- jest to woda pochodzącą z udokumentowanych zasobów wody podziemnej. Wydobywana jednym lub kilkoma otworami naturalnymi lub wierconymi. Pierwotnie czysta pod względem chemicznym i mikrobiologicznym. Charakteryzującą się stabilnym składem mineralnym oraz właściwościami mającymi znaczenie fizjologiczne, powodującymi korzystne oddziaływanie na zdrowie ludzi.
woda źródlana- jest to woda pochodzącą z udokumentowanych zasobów podziemnych, wydobywana jednym lub kilkoma otworami naturalnymi lub wierconymi. Pierwotnie czysta pod względem chemicznym i mikrobiologicznym. Woda ta nie różni się właściwościami i składem mineralnym od wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.
woda stołowa- woda otrzymana po dodaniu do wody źródlanej, naturalnej wody mineralnej lub soli mineralnych. Zawiera jeden lub więcej składników mających znaczenie fizjologiczne, jak: sód, magnez, wapń, chlorki, siarczany, wodorowęglany.
ściek surowy- jest to ściek niepoddawany żadnym procesom oczyszczania. Są to zużyte ciecze, roztwory, koloidy, zawiesiny oraz odpadowe ciała stałe o różnym źródle pochodzenia (bytowe, przemysłowe, opadowe, roztopowe lub mieszanina tych ścieków). Ścieki surowe mogą być szkodliwe dla środowiska i człowieka, dlatego nie powinno się ich odprowadzać do odbiornika bez wcześniejszego oczyszczania.
ściek oczyszczony- jest to rodzaj ścieku poddanego procesowi oczyszczania w oczyszczalni ścieków, zanim zostanie on odprowadzony do odbiornika. Przy oczyszczaniu ścieków stosuje się wiele metod, w tym: mechaniczne, chemiczne, biologiczne, ale też mieszane i dezynfekcję. W zależności od rodzajów ścieków proces ten powinien przebiegać tak, aby przy minimalnym nakładzie kosztów uzyskać, jak najwyższy możliwy stopień oczyszczania. W tym celu stosuje się jedną lub kilka metod oczyszczania.
ściek technologiczny- jest to rodzaj ścieku pochodzący z zakładów przemysłowych. Ścieki tego typu zawierają najczęściej rozmaite związki chemiczne, będące ubocznym produktem procesów technologicznych stosowanych w zakładach przemysłowych. Na ogół nie stanowią zagrożenia sanitarno- epidemiologicznego, gdyż nie zawierają bakterii chorobotwórczych. Wyjątkiem są ściek z zakładów przemysłu spożywczego, garbarni i zakładów utylizacji odpadów. Mogą one zawierać chorobotwórcze drobnoustroje w różnych postaciach i takie powinny być poddawane procesom dezynfekcji.
ścieki opadowe- jest to woda pochodząca z opadów atmosferycznych lub roztopów, która spływa do kanalizacji z powierzchni ziemi lub obiektów.
b) wybierz miejsce poboru z listy lub wpisz inne miejsce poboru
Miejsce poboru- jest to rzeczywisty punkt, pomieszczenie, z którego została pobrana próbka. Podane w zamówieniu miejsce poboru będzie widniało na sprawozdaniu (wyniku) z badania.
Najczęstsze miejsca poboru:
Studnia głębinowa-
Studnia kopana- jest to sztuczny otwór, który sięga poziomu wodonośnego. Taką studnię buduje się zwykle z betonowych kręgów. Kopie się ja ręcznie lub za pomocą narzędzi. Z tego powodu nie jest zbyt głęboka i pobiera wodę z pierwszej, najpłytszej warstwy wodonośnej.
Sieć wodociągowa- jest to układ przewodów wodociągowych wraz z uzbrojeniem i urządzeniami, znajdujących się poza budynkami odbiorców. Jej zadaniem jest zaopatrzenie odbiorców w wodę (ludność lub zakłady produkcyjne).
Zbiornik wodny- jest to zagłębienie terenu wypełnione wodą. Rozróżniamy zbiorniki wodne naturalne- jeziora oraz zbiorniki wodne sztuczne (antropologiczne), powstałe w wyniku działalności człowieka- np. jeziora sztuczne, stawy, czy też zbiorniki wodne betonowe.
Ciek wody- jest to wszelkiego rodzaju woda powierzchniowa liniowa, płynąca pod wpływem siły ciężkości. Rozróżniamy cieki naturalne: rzeka, strumień, struga, potok, ued oraz cieki sztuczne: kanał wodny, rów wodny.
Przydomowa oczyszczalnia ścieków- jest to zestaw rządzeń służących do neutralizacji ścieków wytwarzanych w domu lub małym zgrupowaniu budynków. Posiadając przydomową oczyszczalnię ścieków, przejmujemy obowiązki, jakie ciążą na przedsiębiorstwie kanalizacyjnym, musimy zadbać o właściwą jakość odprowadzanych ścieków. Wymaga to regularnego wykonania badań ścieków zgodnie z operatem wodnoprawnym. Kontrola pracy oczyszczalni jest również wskazana poprzez przeprowadzanie badań ścieków (minimum raz w roku).
c) wybierz akt prawny na podstawie, którego mamy przeprowadzić analizy
Po co wybieramy akt prawny?
Wybór aktu prawnego jest niezwykle ważny podczas składania zamówienia. Określa on bowiem rodzaj metodyki, którą przeprowadzone będą analizy. Dla przykładu badanie wody z sieci wodociągowej pod kątem chloru wolnego przeprowadzone będzie zupełnie inną metodyką niż badanie wody basenowej w tym samym kierunku. Ponadto wybór odpowiedniego aktu prawnego jest ważne podczas prezentacji wyników na sprawozdaniu. Wyniki z badania są porównane do norm zawartych w poszczególnych aktach prawnych (dotyczy wody).
Pochodzenie wody/ścieku | Rodzaj wody | Akt prawny |
Woda ze studni |
Woda przeznaczona do spożycia-woda surowa (przed systemem uzdatniania) Woda przeznaczona do spożycia-woda uzdatniona (za systemem uzdatniania) |
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. 2017 poz. 2294) |
Woda z wodociągu | Woda przeznaczona do spożycia-woda uzdatniona | Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. 2017 poz. 2294) |
Woda mineralna, woda z butelki | Wody mineralne, źródlane, stołowe | Rozporządzenie Ministra Zdrowia z 2011 w sprawie naturalnych wód mineralnych, wód źródlanych, wód stołowych. (Dz.U. 2011 nr 85 poz. 466) |
Woda z kąpieliska | Woda powierzchniowa | Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 3 lipa 2015r. zmieniające rozporządzenie w sprawie prowadzenia nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu wykorzystywanym do kąpieli Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 stycznia 2019 r. w sprawie nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli (Dz.U. 2019 poz. 255) |
Woda ze stawu hodowlanego (woda powierzchniowa) |
Woda powierzchniowa |
Pozwolenie wodnoprawne Dawniej obowiązywało: |
Woda z basenu | Woda basenowa | Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach (Dz. U. 2015r. poz. 2016) |
Woda z produkcji | Ściek technologiczny | Rozporządzenie Ministra Budownictwa z dnia 14 lipca 2006 r. w sprawie sposobu realizacji obowiązków dostawców ścieków przemysłowych oraz warunków wprowadzania ścieków do urządzeń kanalizacyjnych (Dz.U. 2006 nr 136 poz. 964) |
Woda z opadów | Woda opadowa (dawniej: ściek opadowy) | Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 12 lipca 2019r. w sprawie substancji szczególnie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych (Dz. U. 2019r., poz. 1311) |
Woda po roztopach | Woda opadowa (dawniej: ściek opadowy) | Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 12 lipca 2019r. w sprawie substancji szczególnie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego oraz warunków, jakie należy spełnić przy wprowadzaniu do wód lub do ziemi ścieków, a także odprowadzaniu wód opadowych lub roztopowych do wód lub do urządzeń wodnych (Dz. U. 2019r., poz. 1311) |
Ściek z zakładów przemysłowych | Ściek technologiczny | Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 8 lipca 2019r. w sprawie dopuszczalnych ilości substancji zanieczyszczających, które mogą być odprowadzane w ściekach przemysłowych (Dz.U. 2019 poz. 1300) |
Ściek z przydomowych oczyszczalni ścieków |
Ściek surowy- przed systemem oczyszczania Ściek oczyszczony- po systemie oczyszczania |
Pozwolenie wodnoprawne Rozporządzenie Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z dnia 28 czerwca 2019 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego, których wprowadzanie w ściekach przemysłowych do urządzeń kanalizacyjnych wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego (Dz.U. 2019 poz. 1220) |
3. Wybierz z kalendarza daty i adresy dostawy paczki lub zaznacz opcje „potrzebuję próbobiorcy”.
a) wybierz termin dostawy pojemników
Data kiedy mamy dostarczyć co Ciebie paczkę z zestawem izotermicznym.
b) wybierz termin odbioru pojemników
Jest to data, kiedy mamy odebrać od Ciebie pobraną próbkę wody/ ścieków. Pamiętaj, że próbki odbieramy od klientów w dniach poniedziałek- czwartek.
c) wybierz adres dostawy zestawu izotermicznego
Jest to adres, pod który dostarczymy paczkę z zestawem izotermicznym.
d) wybierz adres odbioru paczki z próbkami
Jest to adres, spod którego odbierzemy paczkę z próbkami.
e) wybierz adres, na który wystawimy fakturę
f) Jeśli próbkę ma pobrać pracownik laboratorium zaznacz opcję „potrzebuję próbobiorcy”.
4. Wybierz metodę dostawy
Kurier- usługa transportu, która obejmuje dostarczenie pojemników od nas do Ciebie oraz odbiór pojemników od Ciebie do laboratorium. Ta metoda dostawy wiąże się z przedpłatą za całość badania.
Kurier za pobraniem- usługa transportu, która obejmuje dostarczenie pojemników od nas do Ciebie oraz odbiór pojemników od Ciebie do laboratorium. Za całą usługę zapłacisz w momencie dostarczenia do Ciebie paczki z pojemnikami do poboru próbki.
Próbobiorca- jest to przeszkolony pracownik laboratorium, który przeprowadza akredytowany pobór próbki/-ek wody lub ścieku przez przeszkolonego pracownika laboratorium. Datę poboru próbki/-ek wyznacza dział logistyczny laboratorium. Zazwyczaj jest to termin do 7 dni od daty złożenia zamówienia. Wyjątek stanowi tzw. pobór interwencyjny, czyli pobór poza grafikiem próbkobiorców, za dodatkową opłatą. Dzień przed poborem (dzień roboczy) próbkobiorca kontaktuje się telefonicznie w celu potwierdzenia przyjazdu.
5. Wybierz dokument sprzedaży
Faktura VAT- dokument sprzedaży, który otrzymuje od nas każdy przedsiębiorca oraz instytucje państwowe. Dokument wysyłamy w formie elektronicznej na adres e-mail po zakończeniu usługi (pobór próbkobiorcy) lub w paczce wraz z pojemnikami do poboru próbki wody/ ścieku. Ten dokument sprzedaży jest e-dokumentem, więc nie wymaga ręcznego podpisu.
Faktura na osobę fizyczną- jest to dokument sprzedaży, który otrzymuje od nas każda osoba prywatna. Dokument wysyłamy w formie elektronicznej na adres e-mail lub w paczce wraz z pojemnikami do poboru próbki wody/ ścieku. Ten dowód sprzedaży jest e- dokumentem w pliku pdf dlatego ma formę faktury.
6. Potwierdź zapoznanie się z warunkami świadczenia usług
Zgoda 1.
Jeżeli nie wyrazisz zgody na rozpoczęcie świadczenia usług przed upływem terminu odstąpienia od umowy, to rozpoczęcie realizacji zamówienia nastąpi najwcześniej po 14 dniach.
Zgoda 2. Potwierdzenie zapoznania się z polityką prywatności naszego sklepu internetowego.
Zgoda 3. Potwierdzenie zapoznania się z warunkami świadczenia usług.
Zgoda 4. Potwierdzenie zapoznania się z regulaminem naszego sklepu internetowego.
7. Wybierz sposób w jaki chcesz dokonać płatności
Dokonaj wyboru metody płatności spośród najpopularniejszych szybkich przelewów. Zostaniesz przekierowany na stronę swojego banku, gdzie będziesz mógł zapłacić przelewem za usługę. Możesz również wybrać BLIK lub kartę płatniczą VISA i MASTERCARD.
Jeżeli jako metodę dostawy wybrałeś kuriera za pobraniem to będziesz musiał zapłacić przy odbiorze.
Godziny otwarcia: Pn-Czw 8:00 do 17:00 Pt 7:00 do 15:00